Każdy ból głowy nazywasz migreną, lub zrzucasz go na zatoki? To błąd. Jak się okazuje Istnieje wiele rodzajów bólów głowy, a każdy z nich ma inne podłoże i różne objawy. To bardzo ważne, żeby umieć rozpoznać rodzaj bólu głowy. Dzięki temu będziemy wiedzieli jak sobie z nim radzić. Dlatego przybliżymy Wam rodzaje bólów głowy i podpowiemy o czym może świadczyć ich umiejscowienie.
Rodzaje bólów głowy
Przede wszystkim bóle głowy możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Ból pierwotny i ból wtórny. Ten pierwszy to ból samoistny, który nie wynika z żadnego innego schorzenia. Bóle wtórne natomiast powodowane są przez inne choroby na które cierpimy. Często właśnie ból głowy może być jednym z pierwszych objawów różnych schorzeń. Do najpopularniejszych rodzajów bólu głowy możemy zaliczyć migreny. Zdecydowanie częściej cierpią na nie kobiety niż mężczyźni. Możemy je dość łatwo rozpoznać, ponieważ obejmują jedną połowę głowy i charakteryzują się nieprzyjemnym pulsowaniem. W poważniejszych przypadkach migreny występują z towarzyszącą im aurą, zaburzeniami widzenia oraz światłowstrętem. W przypadku częstych migren powinniśmy się udać do lekarza, który pomoże dobrać nam odpowiednie leki. Kolejny rodzaj bólu głowy to ból klasterowy. Ma on charakter nagły, ale może trwać nawet do kilku godzin. Częściej cierpią na niego mężczyźni. Jego napad charakteryzuje się nagłym i bardzo silnym bólem w okolicach skroni. Kolejny rodzaj to napięciowy ból głowy. Ten najczęściej dotyka młode kobiety. Często towarzyszy mu uczucie nacisku na głowę z zewnątrz. Może trwać nawet do kilku dni i być wyjątkowo nieprzyjemny.
O czym świadczy ból głowy ze względu na jego umiejscowienie?
Bóle głowy, ze względu na swoje umiejscowienie, mogą świadczyć o innych chorobach i schorzeniach. I tak na przykład ból tylnej części głowy może świadczyć o problemach z nadciśnieniem lub o problemach z kręgosłupem, w odcinku szyjnym. Bóle głowy tylko po jednej stronie najczęściej zwiastują migreny. Jeśli są silne i gwałtowne to najczęściej klasterowe bóle głowy. Jeśli odczuwamy ból w okolicy czoła może to świadczyć o problemach z zatokami. Natomiast bóle w okolicy skroni mogą świadczyć między innymi o infekcjach wirusowych. Jedno jest pewne, każdy uciążliwy i często powracający ból głowy powinniśmy skonsultować z lekarzem.