Są dwa określenia na ludzi, nocne sowy i poranne ptaszki. Nie ważne, z jaką grupą się utożsamiamy, warto być jednak tym drugim, ponieważ niesie to za sobą więcej korzyści. Po pierwsze, nasz organizm jest przyzwyczajony i skonstruowany tak, że nocą się regeneruję, a do tego potrzeba snu, po drugie warto pamiętać, że poranne osoby mają więcej czasu na przygotowanie się, zjedzenie śniadania, czy dojście, czy dojechanie do pracy bez stresu. Korzyści ze wczesnego wstawania może być nawet więcej, i jeśli chcemy zacząć wcześniej wstawać, a nie umiemy sobie z tym poradzić, warto przeczytać poniższe 5 rad, które pomogą nam we wcześniejszym wstawaniu.
Budzik!
Są osoby, które naturalnie budzą się o 5,6 rano i nie potrzebują do tego budzika, lub kogoś, kto ich obudzi. Lecz jeśli my do takich osób nie należymy, i potrzebujemy nawet kilku alarmów co pięć minut, aby znów nie zasnąć i obudzić się 2 godziny później, warto położyć nasz budzik na drugim końcu pokoju.
Dlaczego? Ponieważ w ten sposób szybko wstaniemy z łóżka i nasze ciała dokona już pierwszych ruchów na początku dnia. Każdego irytuję dźwięk budzik, i każdy z nas chce go szybko wyłączyć, więc postawienie telefonu lub zegarka, który ma za zadanie, nas obudzi, dalej od naszego łóżka pozwoli nam szybciej wstać i zacząć dzień.
Wczesne chodzenie spać
Wiem, nie każdy to potrafi, ponieważ nasza głowa jest pełna myśli, układamy sobie w myślach plan na następny dzień, co kupić, co zrobić, czy wykonaliśmy dziś wszystkie zadania z naszej listy TO DO, lecz spokojnie.
Jeśli chcemy iść wcześniej spać, musimy się zrelaksować, więc warto wyłączyć telewizor, odstawić daleko od nas nasz telefon, i zamiast tego pomedytować lub poczytać książkę. Oderwiemy się w ten sposób od światła niebieskiego, które męczy nasze oczy i nie pozwala zasnąć oraz od natrętnych i niepotrzebnych myśli.
Zero jedzenia i alkoholu na min. 2h przed snem
Nie chodzi mi o to, by zrezygnować z kolacji, lub jeść nasz ostatnie posiłek o 18, lub 19, lecz by nie podjadać lub zjeść kolacją pięć minut przed tym jak się położymy i zaśniemy. Warto zjeść kolację półtora godziny lub przynajmniej godzinę wcześniej przed snem, lecz takie, które będą lekkostrawne. Unikaj potraw pikantnych lub ciężkostrawnych, ponieważ wpływają one negatywnie na nasz sen.
Za to Alkohol tylko z pozoru wspomaga sen, lecz sprawia, że możemy kilka razy budzić się w nocy, a rankiem będziemy mieli trudności ze wstawaniem. Warto też pamiętać, że alkohol może powodować bezsenność.
Miej swój cel
Jeśli chcemy zacząć wcześnie wstawać, to zapewne mamy już określone, dlaczego chcemy to robić. Czy to wybranie się na poranny spacer, jogging, trening, bycie produktywnym, czy zdążeniem do pracy, czy szkoły. Nie ważne, jaki jest nasz cel, warto się go trzymać i przypominać sobie o nim przed snem, by zwiększyć naszą motywację.
Zaplanuj poranek
Jeśli już mamy określony konkretny cel, dlaczego chcemy wstawać, to warto zaplanować sobie nasz poranek, by nie był on chaotyczny i na wszystko wystarczyło nam czasu. Warto mieć świadomość, że w ciągu dnia czeka nas coś ważnego i czego nie możemy się doczekać. Nie musi być to koniecznie wyjazd czy randka, ale także ćwiczenia czy spotkanie z przyjaciółmi. Coś, co zmotywuje nas, aby za długo nie leniuchować w łóżku.