Skóra starzeje się dość szybko i mają na to nie tylko wpływ genetyka, ale także naturalne procesy starzenia się skóry i promieniowanie słoneczne. Zobacz, co dokładnie wpływa na powstawanie zmarszczek i jak im zapobiegać.
Co wiemy o starzeniu się skóry?
Na długo zanim pojawią się pierwsze zmarszczki na twarzy, rozpoczynają się procesy starzenia skóry. Pierwsze ubytki w skórze pojawiają się już po ćwierćwieczu. Kolagen i elastyna, czyli główne składniki budulcowe skóry, ulegają degradacji, przez co skóra staje się mniej elastyczna i cieńsza. Dodatkowo mimika i siła grawitacji robią swoje i wpływają na powstawanie zmarszczek. Z wiekiem struktura skóry i jej koloryt pogarszają się, a zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne. Najpierw są to drobne linie, a potem głębokie bruzdy. Skóra, która staje się cieńsza, jest coraz bardziej wysuszona, podatna na podrażnienia, a także mniej elastyczna. Około 25 roku życia, dobrze jest zacząć stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych, które dostarczą skórze odpowiednich składników.
Każdego dnia używaj kremów do twarzy z wysokimi filtrami
Nie bez powodu producenci kremów anti age, coraz częściej dodają do nich wysokie filtry spf 50 lub spf 25, aby chronić skórę całościowo. Czy wiesz jaki wybrać krem do twarzy spf 50?Najlepiej taki, który ma także działanie przeciwzmarszczkowe i odpowiadające na jeszcze jedną potrzebę Twojej skóry. Na przykład, jeśli Twoim problemem jest pozbawiona blasku skóra, wybierz dodatek witaminy C, który jest witaminą młodości i rozświetla skórę. Wyrównuje jej koloryt i zmniejsza przebarwienia. Gdy chcesz wzmocnić działanie przeciwzmarszczkowe, użyj kremu z dwoma aktywnymi składnikami, jak na przykład kwas hialuronowy i retinol. Te dwie substancje aktywne, mają doskonałe działanie przeciwzmarszczkowe na cerę, o udowodnionym działaniu. Wysoki filtr w kremie również daje opaleniznę, ale jest ona bezpieczna i chroni on przed niszczącym działaniem słońca.
Nawilżaj skórę codziennie, dzięki odpowiednim składnikom
Nie jest tajemnicą, że dobrze nawilżona skóra jest lepiej chroniona przed starzeniem się. Jeśli warstwa hydrolipidowa skóry jest dobrze chroniona, to skóra jest bardziej odporna ma czynniki zewnętrzne i skutki starzenia się. Nawilżanie to jedno z ważniejszych zadań w codziennej pielęgnacji dla skóry w każdym wieku. Odpowiednie nawilżenie skóry jest ważne z kilku przyczyn, a mianowicie woda wspomaga włókna kolagenowe i elastynowe, które są głównym budulcem skóry. Po drugie, woda transportuje substancje aktywne w głębokie warstwy skóry. Po trzecie, woda wzmacnia płaszcz hydrolipidowy skóry, który jest naturalną barierą. Jakie znamy składniki hydrofilowe, czyli takie przyciągające wodę? Jest to znany kwas hialuronowy jako cząsteczka silnie higroskopijna. To także aminokwasy, gliceryna, kolagen i wyciągi roślinne jak aloes czy mocznik. Ważne są także składniki hydrofobowe, czyli te zapobiegające odwodnieniu skóry, tworzące na jej powierzchni osłonę. Są to wszelkie oleje naturalne takie jak olej arganowy, jojoba, olej migdałowy czy z wiesiołka. Cenione w kosmetykach są także masło shea i odżywcze ceramidy.